4 kroky k výběru filtrační konvice

I když je na trhu nepřeberné množství konvic, všechny fungují na podobném principu. V čem se konvice liší, na co se zaměřit kromě barvy, a proč je každá jinak drahá? Následující krátké poznámky Vám pomůžou s rychlou orientací a výběrem.

Přefiltrovaný objem

Objem konvice určuje její hmotnost po naplnění vodou. Všímejte si hodnoty přefiltrovaný objem, protože ten budete reálně využívat. U větších konvic je tato hodnota 2,4l vody, což odpovídá 2,4kg. Pro dospělé je manipulace s takovou konvicí bez problému, budou-li s ní však manipulovat děti nebo starší osoby, vyberte raději menší model (do 1,5l).

Různé objemy konvic Brita
Obrázek 1. Konvice s menším objemem (vlevo) jsou po naplnění lehčí, takže manipulaci s nimi zvládnou i děti a starší osoby. Pro větší rodinu volte konvici s větším objemem (přefiltrovaný objem 2,4l), abyste ji nemuseli často doplňovat. Zásobníky vody (vpravo) mají dostatečný objem pro malou kancelář nebo větší rodinu. Umístíte je na stůl nebo do ledničky a natočit z nich vodu zvládne i dítě.

Materiál

Konvice se vyrábějí z plastů, nejčastěji SAN a PP (polypropylen). Polypropylenové jsou odolnější proti poškození, ale při běžném provozu v domácnosti to není důležité hledisko. Za zvážení stojí PP konvice tehdy, budete-li ji často převážet (cestování).

Některé konvice mají na obalu uvedeno Pro trvalý styk s pitnou vodou, jiné BPA free, nicméně hygienické požadavky na kvalitu musí splňovat všechny.

Skleněné konvice v nabídce nejsou.

Vybavení

Kvalitu samotné filtrace ovlivňuje pouze filtr, nikoliv lépe vybavená konvice. Pokud se bez následujícího vybavení obejdete, ušetříte. Na druhou stranu, uvedené funkce zpříjemňují každodenní používání a jedná se o jednorázový náklad.

Snadné plnění konvice

Plnění konvic Brita skrz víčko
Obrázek 2. Výhodná je možnost plnění konvice skrz víčko. Na obrázku je vidět systém, kdy se krytka odsouvá (1) nebo odklápí (2). Obojí přispívá k vyššímu komfortu používání, protože víčko bývá v těle konvice poměrně pevně fixováno a časté odnímání celého víčka je nepohodlné.

Indikace výměny filtru

Filtr je po skončení životnosti nutné vyměnit. Konvice jsou proto vybaveny indikátory, které Vás na výměnu ve vhodný okamžik upozorní.

Ukázka indikátorů výměny filtru
Obrázek 3. Některé z dostupných indikátorů měří pouze čas používání filtru (1-Memo, 3-Smart Light), jiné zároveň vyhodnocují množství proteklé vody a její kvalitu (Meter-2).

Pogumované části

Pogumované části konvice
Obrázek 4. Úchop konvice je jistější díky pogumované rukojeti (1). Pogumované dno (2) zase zabraňuje poškrábání povrchu, na kterém konvice stojí.

Barva

Posledním krokem je volba barvy. Vhodným výběrem můžete získat krásný doplněk do svého interiéru.

Konvice jako vhodný barevný doplněk do interiéru
Pro oblasti s tvrdou vodou je výhodnější zvolit bílou barvu, protože na bílém víčku jsou nejméně patrné stopy vodního kamene.
Pošlete odkaz na článek:

© 2010+ licence CC-BY-SA 4.0 (není-li uvedeno jinak) — stránky používají cookies (ale nepřeháníme to)