737 466 721 | od 46Kč (zdarma od 1000Kč)

Časté dotazy k filtrům Brita pro konvice

Expirační doba

Dobrý den, zakoupila jsem filtry Brita do zásoby. Nenašla jsem nikde žádnou expirační dobu. Chci se zeptat, zda po určité době nepodléhají zkáze …​

Originální filtrační patrony Brita můžete skladovat až 4 roky při dodržení těchto podmínek:

  • Teplota mezi 1°C a 50°C.

  • Nevystavovat přímému slunečnímu svitu.

  • Nevystavovat zdrojům tepla.

  • Filtry musí být skladovány v originálním a neporušeném obalu.

Černé částečky

Koupila jsem filtrační konvici Marella Cool a docela úspěšně ji používám. Poslední dobou jsem si ale začala všímat, že mi kolikrát na dně skleničky zůstanou malinké černé částečky (zřejmě je to to uhlí), raději tu vodu pak vyliju. Nevíte, proč se tomu tak děje?

Černé částečky jsou zlomky aktivního uhlí, které je jednou ze součástí filtrů Brita. Granulované aktivní uhlí je vyrobeno ze skořápek kokosových ořechů. Jelikož se jedná o přírodní produkt, není u něj možné zaručit stálou kvalitu při vstupu do výroby. To může vést k tomu, že se z filtru do vody uvolní jemný prášek, který vzniká oděrem částí aktivního uhlí. Z toho důvodu je důležité dodržet pokyny pro uvedení nového filtru do provozu (popsáno v návodu k použití).

Brita zaručuje, že obsah filtrační patrony je pro uživatele naprosto neškodný a pokud dojde k náhodnému požití, nepoškodí jeho zdraví. Přítomnost uvolněných částic v přefiltrované vodě neovlivňuje účinnost filtru.

Pokud se prášek z aktivního uhlí objevuje v přefiltrované vodě i potom, co jste filtr řádně uvedli do provozu, je doporučeno filtr vyjmout z konvice a energicky jej protřepat pod vodou. Následně jej znovu vložte do konvice a propláchněte dvěma litry vody.

Vyžadujete-li bezchybný výsledek filtrace (např. v gastro provozech), zvažte nasazení profesionálních filtrů Brita Purity C. Jsou k dispozici varianty s i bez změkčení.

Voda v novém filtru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je normální, že jsem otevřela nový filtr Brita (patronu v modrém plastovém obalu) a byl celý orosený, byly na něm patrné kapky vody. Je to normální? Můžu tento filtr používat?

Nemusíte se ničeho obávat, tento jev je normální. Skutečnost, zda folie, ve které je filtr zabalen, je suchá či vlhká, nemá žádný dopad na použitelnost filtrační patrony.

Vyplavování nečistot z filtru zpět do vody

Co se stane, pokud je filtrační náplň vyčerpaná? Mohou se zachycené nečistoty vyplavit zpět do vody?

V případě, že je kapacita filtrační patrony Brita vyčerpána, bude voda filtrem i nadále protékat, nicméně proces filtrace se zastaví. Nedochází k tomu, že by se nečistoty zachycené ve filtru vyplavovaly zpět do filtrované vody. V nejhorším případě bude mít voda po průchodu filtrem stejnou kvalitu, jako zdrojová voda z kohoutku.

Pokud zůstane filtr Brita ve stálém kontaktu s vodou, budou se z něj uvolňovat zachycené nečistoty zpět do vody?

Nikoliv, k tomuto jevu nemůže dojít. Klíčovým procesem v prevenci popsaného jevu je tzv. vnitřní výměna (z angl. Inner Exchange). V první fázi jsou nečistoty zachyceny na povrchu filtrační náplně. Následně, během několika hodin, se nečistoty absorbují z povrchu částic do jejich vnitřku. Tím je zabráněno jejich uvolnění zpět do filtrované vody.