Rychlé doručení
od 51Kč (zdarma od 1000Kč) |
|
Pobočky pro převzetí
Rychle na více než 1000 pobočkách | 
Telefon
737 466 721
Sdílejte na facebooku
Sdílejte na twitteru

Recyklace filtrů BRITA Maxtra

Vypotřebované filtry Brita vracejte k recyklaci a zároveň si vyzvedněte nové. Vše zvládnete během jedné návštěvy Zásilkovny. Levněji a pohodlněji. Jak na to?

Jak vrátit filtry a vyzvednout si nové během jedné návštěvy Zásilkovny
Při objednávání nových filtrů zaškrtněte políčko Budu vracet filtry (1). Dokončete objednávku a počkejte na potvrzující e-mail. V jeho příloze najdete štítek, který nalepíte na krabici se starými filtry (2). Až si půjdete do Zásilkovny pro nové filtry, vezměte staré s sebou a nechte je tam (3). Za podání balíku nebudete nic platit.

Nemám tiskárnu - jak vytisknu štítek

Pokud nemáte možnost vytisknout štítek na balík se starými filtry, pomůže Vám následující informace přímo od Zásilkovny:

Pokud jste zákazníkovi předali štítek s čárovým kódem v elektronické podobě a on nemá možnost si jej vytisknout, pak stačí sdělit na pobočce trasovací číslo tohoto štítku (je na něm uvedeno) a obsluha štítek vytiskne.

— Zdroj: www.zasilkovna.cz
Trasovací číslo na štítku Zásilkovny
Takto vypadá vzor štítku pro zpětnou zásilku. Trasovací číslo najdete vytištěné pod čárovým kódem.

Nemám e-mail - jak získám štítek

Trasovací číslo štítku pro vrácení starých filtrů Vám můžeme sdělit pomocí SMS nebo telefonicky. Samotný tisk štítku zajistí pobočka Zásilkovny.

Štítek můžeme také přiložit k zásilce s novým zbožím. Do poznámky k objednávce připište: "Zaslat vytištěný štítek".

Jak vrátit filtry bez Zásilkovny

Filtry lze vrátit i mimo systém Zásilkovny (Česká pošta, kurýr DPD apod.), bude to však mnohem dražší a bohužel nelze zároveň vyzvednout nové filtry. Pokud si přesto přejete využít tento způsob, zašlete staré filtry na naši korespondenční adresu. Přiložte kontaktní údaje - jméno, e-mail, příp. telefon postačí. Můžete uvést, kolik filtrů vracíte. Na balík připište "Recyklace".

Proč filtry vracet

Filtry Brita jsou plně recyklovatelné. Nejdříve je od vnitřní náplně oddělen umělohmotný obal a roztavená hmota je opětovně průmyslově využita. V dalším kroku jsou od sebe odděleny složky filtrační náplně - aktivní uhlí a pryskyřice iontoměniče. Pryskyřice je recyklována společností BRITA. Aktivní uhlí je reaktivováno dodavatelem a opětovně použito např. pro úpravu odpadních vod.

Společnost BRITA recykluje použité patrony již od roku 1992. Přidat se můžete i Vy.

tip Vrácení filtrů je velmi pohodlné. Snadno přispějete k dalšímu využití materiálů, ze kterých je filtr vyroben.

Jak uplatním slevu 25Kč za vrácený filtr

Brita nabízí zákazníkům slevu na pořízení nového filtru ve výši 25Kč. V e-shopu je tato sleva již odečtena. Staré filtry nemusíte nejprve vracet. Objednejte si nové a staré vraťte při jejich převzetí.

tip Nové filtry kupujete vždy se započtenou slevou.

Mám málo anebo žádné filtry k vrácení

Pokud žádné staré filtry k vrácení nemáte, nevadí. Slevu čerpáte hned s každou objednávkou nových filtrů a vypotřebované filtry můžete vrátit příště.

Hlavu si nelámejte ani s rozdílným množstvím vracených/kupovaných filtrů. Vrátit jich můžete libovolné množství. Pokud kupujete např. 8 nových filtrů a vracíte jich pouze 6, nevadí. Zbytek vrátíte při další objednávce. Máte-li naopak filtrů více než kolik objednáváte, klidně je pošlete všechny. K recyklaci předáme vše.

note Snažte se vracet větší množství filtrů (alespoň 6ks) kvůli zachování efektivity celého systému. Nemáte-li tolik filtrů, nevracejte nyní nic a počkejte, až jich nashromáždíte více. Nové filtry klidně objednejte hned.

Mám hodně filtrů k vrácení (> 50ks)

To je skvělé! Při podání takového množství by však mohla Zásilkovna balíček odmítnout pro nadměrnou velikost. Postupujte stejně jako obyčejně, pouze do poznámky k objednávce připište: "Vracím více než 50ks filtrů". Zašleme Vám více štítků, abyste filtry mohli rozdělit do více zásilek.

Mohu vrátit filtry zakoupené jinde nebo jiných typů

Ano, můžete. Nezáleží na tom, kde byly filtry zakoupeny. Budeme rádi, když vyzkoušíte náš pohodlný systém vracení filtrů a k recyklaci předáme vše. Plná recyklace je zajištěna pouze u výrobce Brita (především typy Maxtra a Maxtra+). Spolu s nimi běžně předáváme i filtry od jiných výrobců, avšak jejich plnou recyklaci nemůžeme garantovat.

Recyklace vlastními silami

Co s filtry, které se zpět neodevzdávají? Můžu je rozebrat a plastové části dát do plastového odpadu? Co filtrační směs? Můžu ji třeba smíchat s hlínou v květináči nebo je to závadné a mám to normálně dát do směsného odpadu?

Odpovědí je náš vlastní příběh. Brita zprovoznila svou recyklační linku v roce 1992, přičemž v ČR byl plošný sběr vypotřebovaných filtrů zaveden v roce 2009.

note První vrácený filtr v rámci tohoto programu evidujeme s datem 3.9.2009 od zákaznice z Benátek nad Jizerou, která tehdy vrátila 10ks filtrů Maxtra. K tomu využila stránky www.britavoda.com.

V mezidobí jsme prováděli základní recyklaci svépomocí, podobným postupem, který je uveden v otázce. Vypadalo to tehdy takto:

Oddělení plastového obalu od filtrační směsi
Obrázek 1. "Ruční" recyklace filtru Brita Classic v době, kdy nebyl zaveden plošný sběr vypotřebovaných patron.

Nejprve jsme oddělili filtrační směs od plastového obalu, který lze běžně recyklovat. Následná separace jednotlivých složek filtrační směsi - aktivního uhlí (černé částečky) a iontoměniče (bílé kuličky) - je bez náležitého vybavení těžko proveditelná, a proto jsme ji zlikvidovali jako směsný odpad.

important Nedoporučujeme směs jakkoli jinak používat (např. smíchat s hlínou v květináči). Zatímco aktivní uhlí je přírodní materiál vyrobený spalováním kokosových skořápek, iontoměnič je syntetická látka, která se v půdě nerozloží.

Mohu vrátit filtry i bez nákupu nových

Jsme rádi, že staré filtry jen tak nevyhodíte. Nechcete-li z nějakého důvodu kupovat nové (a provést tak výměnu), napište nám a domluvíme se na vhodném způsobu vrácení.

Co se stane s filtry na mém kontě

Dříve byl v platnosti systém, kdy zákazníci museli filtry k recyklaci vrátit před objednáním nových, a to na vlastní náklady. Výsledkem byl často přebytek, protože se vracelo více filtrů než objednávalo. Tento přebytek byl evidován na zákaznickém kontě a mohl být využit pro následné objednávky.

Rozhodli jsme se tento systém výrazně zjednodušit:

  • Slevu čerpáte ihned a na neomezené množství nových filtrů. Ceny nových filtrů jsou uvedeny již po slevě. Filtry zaslané navíc tedy není nutné nijak evidovat. Potřeba zákaznického konta zanikla.

  • Filtry vrátíte společně s převzetím nových. Stačí tedy jen jedna návštěva Zásilkovny.

  • Nyní může recyklovat každý díky minimálním nákladům na vrácení starých filtrů.

  • Neřešíte množství vrácených filtrů. Pouze je vhodné nevracet jich příliš málo. Shromažďujte je raději po delší dobu a vraťte jich najednou větší množství (alespoň 6ks).

Věříme, že tento systém je pro naše zákazníky mnohem příznivější. V případě jakýchkoliv dotazů nebo nejasností se na nás neváhejte obrátit.